29 Nisan 2013 Pazartesi

Demokratlar Kulübü Derneği IV. Dönem Başkanı ÖZER KENAN YILMAZ

Günlük, 27 Mayıs mağdurlarını üzdü: 
Çekilen acılar yetmedi mi?
Emekli Oramiral Özden Örnek'e atfedilen günlükteki darbe planı, 27 Mayıs 1960 darbesinin mağdurlarını kızdırdı. Başbakan Adnan Menderes ve iki bakanın idam edildiği, Demokrat Partililerin ağır işkencelere maruz kaldığı sürecin şahitleri duyduklarına inanamıyor.
Maliye Bakanı Hasan Polatkan, Yassıada'daki 15 aylık dramın ardından idam edildi. Eşi Mutahhara Polatkan hâlâ hayatta. Yarım asırlık acısı dinmemiş. Darbe kelimesinden nefret ediyor. "Allah düşmanımıza dahi vermesin." diyor. DP milletvekili Sami Soylu, Yassıada günlerini yaşadı. Hasta yatağında, bunca yıl sonra darbeden bahsedilmesini hayretle karşılıyor. "Allah, böyle yüz karası bir durumu, acı günleri ülkeme yaşatmasın." temennisinde bulunuyor. DP'li Gıyasettin Emre'nin kafasında hâlâ Yassıada'da yediği dayak sebebiyle oluşan yaranın izi duruyor. Emre, "Bu kadar kurban verildi. Nasıl böyle şeylerden bahsedilebilir? Ayıp değil mi?" şeklinde konuşuyor.
DP'li Kenan Yılmaz, duruşmalar sırasında kalp krizi geçirerek vefat etti. Oğlu Özer Yılmaz Demokratlar Kulübü başkanı. Yılmaz, Atatürk'ün orduyu siyasetten ayırdığını hatırlatıyor. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Tevfik İleri, Menderes kabinesinin en güçlü isimlerindendi. Duruşmalarda dik duruşunu hiç bozmadı. Ancak maruz kaldığı muameleye dayanamayarak karar açıklandıktan bir ay sonra vefat etti. İleri'nin kızı Cahide İleri, darbenin düşünülmüş olmasının bile büyük felaket olduğunu vurguluyor. "Tüylerim ürperdi. Büyük ayıp." ifadesini kullanıyor. 27 Mayıs'ta tutuklananların tümü Harp Okulu Komutanlığı'na götürüldü. Daha ilk gün bir kayıp verildi. Resmî açıklamaya göre İçişleri Bakanı Namık Gedik, sorgusu yapılırken kendini pencereden aşağı attı. Darbenin ilk kurbanı Gedik'in oğlu Arda Gedik, darbelerde faturanın millete çıktığına işaret ederek bu konunun konuşulmasına bile tepki gösteriyor. İdam edilen Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes ise, "Kesinlikle affedilebilir bir iş değil." değerlendirmesinde bulunuyor.
İdam edilen Polatkan'ın eşi Mutahhara Polatkan: Allah darbeyi düşmanımıza göstermesin
27 Mayıs'ta 400'den fazla kişi birkaç saat içinde derdest edilip haksızlıklarla dolu bir adada tutuldu. Allah düşmanımıza dahi darbe nasip etmesin. Yassıada'da Türk evladının Türk evladına yaptığı, akıl alır şeyler değildi. Çekilen acılar yetmedi mi de hâlâ bunlardan medet umuluyor?
Yassıada'da ölen Tevfik İleri'nin kızı Cahide İleri: Tüylerim ürperdi
Düşünülmüş olması bile büyük felaket. Tüyler ürpertici. 'Ordu göreve' pankartı açıldığında da irkilmiştim. Bundan daha büyük ayıp olmaz. Günlük yalanlanıyor; ama bazılarının yaptığı hazırlıklarla günlükte anlatılanlar çok bağlantılı. İnşallah doğru değildir.
 İntihar ettiği söylenen Gedik'in oğlu Arda Gedik: Darbeye, en başta aydınlar tavır almalı
Milletin yaşadığı acı, babamı kaybetme acısı yanında hafif kalır. Bunun faturasını millet çekiyor. Memleketin çivisi çıkıyor. Ondan sonra da yerine çak bakalım çakabilirsen. Başta aydınlar darbeye karşı olmalı. Bunun tartışması bile olmaz.
Yassıada'da ölen vekilin oğlu Özer Yılmaz: Zararları ortadayken bu heves niye?
27 Mayıs Türkiye'yi 50 yıl geriye götürdü. Zararları ortadayken buna hâlâ heves etmeler niye? "Hacıbekir de, eğer imalatı beş defa kesintiye uğrasaydı helvayı bu denli güzel yapamazdı. Ülkenin gelişmesini istiyorsak artık bu taleplerden vazgeçelim. Atatürk, orduyu hiçbir zaman siyasete karıştırmadı.
DP'li vekil Gıyasettin Emre: Hıyanetin de ötesinde büyük bir kötülük
Böyle şeyleri hiç kimsenin bahsetmemesi lazım. Nasıl, darbe normal bir talepmiş gibi sunulabilir? Bu hıyanetin de ötesinde bir kötülüktür. Demokrasi artık yerleşti. Bu kadar kurban verildi. Ayıp değil mi?
Yassıada'da yargılanan DP'li vekil Sami Soylu: Türkiye için yüz karası
Ne kendi memleketim, ne de başka bir ülkede darbe olmasını isterim. Düşünülmüş olması bile beni üzdü. O kelimeyi duymak istemiyorum. Memleket için çok acı. Bu yüz karası dönemi çağrıştıracak eylem, fikir jimnastiği bile olsa tasvip edilemez. Kimsenin böyle bir acıyı yaşatma hakkı yok.
Başbakan Menderes'in oğlu Aydın Menderes: Affedilebilir bir iş değil
Darbe girişimi kesinlikle affedilebilir bir iş değil. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, genelkurmay başkanını çağırmalı ve bunu sormalı. Bu işin aydınlatılması için talimat vermelidir. 47 yıllık siyasi hayatımda ben bunu öğrendim.
***
16. Dönem milletvekili Yılmaz, 1934 yılında İzmir'de doğdu. TED Ankara Koleji ve Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye bölümünü bitiren Yılmaz, Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu. Yılmaz, Demokratlar Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı olarak da görev yaptı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder